MENU
Zabudowania przy Rynku w Kostomłotach.

Dodał: Argestes° - Data: 2010-03-07 19:06:05 - Odsłon: 1039
czerwiec 2008


Zagroda, Rynek 4, 5
Okazała zagroda usytuowana w północnej pierzei placu rynkowego, z zabudową gospodarczą skupioną wokół czworobocznego dziedzińca. Obecnie zagroda podzielona na dwie posesje. Budynki mieszkalne wzniesione kalenicowo w pierzei rynku Rynku, w pierzei wschodniej obora z wozownią, od północy podwórze zamykały dwie stodoły (zachowany jeden budynek oraz fragment drugiego). Wjazd od strony Rynku zaakcentowany bramą, zachowany również fragment muru granicznego przy wschodniej granicy posesji, wzdłuż ul. Wąskiej. Podwórze brukowane.

Dom mieszkalny, Rynek 4, mur., ok. 1800 r., pocz. XX w.
Budynek na rzucie prostokąta, II-kondygnacyjny, kryty ceramicznym dachem dwuspadowym z lukarną powiekową w połaci południowej. Elewacje tynkowane, na niskim cokole, w części wschodniej budynku w okładzinie ceramicznej; fasada artykułowana dwoma pilastrami w wielkim porządku o profilowanych głowicach i kanelowanych trzonach – na zachodnim skraju elewacji oraz pomiędzy 2 i 3 osią okienną. W części wschodniej budynku gzyms międzykondygnacyjny. Elewacja południowa asymetryczna, 5-osiowa, z wejściem w 3 osi. Otwór wejściowy prostokątny, ujęty ceglanym, szerokim obramieniem, stolarka drzwiowa wtórna. Otwory okienne prostokątne. W przyziemiu w 1 i 2 osi z nadokiennikami w formie odcinków profilowanego gzymsu, okna 1-3 osi II kondygnacji ujęte uproszczonymi pilastrami; okno w 3 osi dodatkowo flankowane dwiema wąskimi blendami. W szczycie elewacji zachodniej jeden otwór okienny. Do elewacji północnej dostawiony murowany, współczesny ganek. Częściowo zachowana drewniana stolarka okienna.

Dom mieszkalny, Rynek 5, mur., ok. 1860 r., 4 ćw. XIX w.
Budynek na rzucie prostokąta, podpiwniczony, II-kondygnacyjny, z dodatkową, obniżoną kondygnacją poddasza, kryty dachem czterospadowym, w części południowej z pokryciem ceramicznym, w części południowej z współczesnym pokryciem blachodachówką oraz oknami połaciowymi. Elewacje tynkowane, na niskim cokole, artykułowane profilowanymi gzymsami ponad przyziemiem, podokiennym w II kondygnacji, pasem fryzu z okrągłymi świetlikami poddasza oraz gzymsem wieńczącym. Elewacja wschodnia zakomponowana symetrycznie z płytkim pseudoryzalitem na osi symetrii, 5-osiowa, z wejściem w środkowej osi. Elewacja południowa 5-osiowa o regularnie rozmieszczonych osiach. Otwory okienne i blendy prostokątne. W 1 i 2 osi, w II kondygnacji blenda i okno w profilowanych opaskach tynkowych. W II kondygnacji nadokienniki w formie odcinków profilowanego gzymsu, w pasie pomiędzy gzymsami prostokątne, wgłębne płyciny. Stolarka okienna wtórna.
[za:] Studium wartości kulturowych gminy Kostomłoty, Online:

  • /foto/58/58113m.jpg
    2005
  • /foto/58/58120m.jpg
    2005
  • /foto/8412/8412344m.jpg
    2017
  • /foto/8412/8412349m.jpg
    2017

Argestes°

Poprzednie: ul. Orzeszkowej Elizy Strona Główna Następne: ul. Matejki Jana